środa, 19 maja 2021

Ciekawostki antyczne VI

Rodzina w starożytnym Rzymie


Rodzina, czyli prawdopodobnie najbliżsi nam ludzie. Wychowujemy się w ich towarzystwie, są naszymi wzorcami. Wpajają nam najważniejsze wartości i zasady. Model rodziny stale ulega zmianom. Jakie różnice są między rodziną współczesną, a rodziną ze starożytnego Rzymu? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat ówczesnych Rzymian.
W starożytnym Rzymie rodzina oznaczała małżeństwo. W Rzymie osobą decyzyjną która “rządziła” w małżeństwie był ojciec. Był on głową rodziny. Jego osoba postrzegana była jako właściciel majątku, niewolników. Sprawował jurysdykcję nad synami i córkami. To ojciec wydawał domownikom polecenia.
Kobiecie wychodzącej za mąż towarzyszyły grup służebnych, opiekunów pilnujących moralności kobiety oraz damy towarzyszące jej. Celem życiowym tamtejszych kobiet było wyjście za mąż. Powodem do dumy był fakt oddania się życiu rodzinnemu. Przyszła mężatka otrzymywała posag, który nie przynależał do męża.
W niektórych domach występowało zjawisko “ulubieńca domu”. Polegało to a wychowywaniu, rozpieszczaniu i kształceniu znalezionego, przygarniętego dziecka. Dziecko takie jednak nie mogło być faworyzowane ani uznane za własne.
W kręgu familii rzymskiej byli też wyzwoleńcy i klienci. Wyzwoleńcy nie mieszkali w domu swojego dawnego pana, ale co dzień przychodzili złożyć mu uszanowanie. Często byli to ludzie dość zamożni.
Jak widać model rodziny Rzymskiej różnił się od obecnego. Różnił się ponieważ był dostosowany do standardów i stylu życia ówczesnych ludzi. Wraz z czasem zmienia się mentalność ludzi i ich wartości, cele życiowe, stąd te różnice. 

(Marlena Bonczyk, klasa 2 d G)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Symbole medycyny