Uczniowie klasy II d G przygotowali szereg ciekawostek, dotyczących starożytnych Rzymian. Na naszym blogu będziemy je sukcesywnie publikować. Zapraszamy do lektury! :)
Najpierw poeta, którego bardzo dobrze znacie z lekcji języka polskiego - Quintus Horatius Flaccus, czyli Horacy.
Horacy rodził się 8. grudnia 65 roku w Wenuzji, na południu Włoch. Zmarł w wieku 56 lat. Pochodził z niezamożnej rodziny. Jego ojciec był wyzwolonym niewolnikiem, woźnym przy licytacjach; posiadał niezbyt duży folwark w okolicach Wenuzji. Dążył jednak do tego, by zapewnić swojemu synowi odpowiednie wykształcenie. W tym celu wyjechali do Rzymu, by tam młody Horacy mógł pobierać nauki. To wtedy poznał on najsłynniejsze dzieła takie jak: Iliada i Odyseja. Po rzymskiej przygodzie przyszły poeta kształcił się też w Atenach.
Wybuch wojny spowodował, że Horacy zmuszony był przerwać naukę. Jako sojusznik republikanów podjął walkę przeciwko Oktawianowi Augustowi. W Rzymie ponownie znalazł się po klęsce w bitwie pod Filippi w 42 roku. Tam podjął pracę w charakterze kwestora. Rozpoczął też pisanie. Wkrótce zaprzyjaźnił się z Wergiliuszem, dzięki któremu zyskał on uznanie i poparcie Mecenasa. Instytucja mecenatu okazała się dla Horacego wybawieniem z finansowych kłopotów. Otrzymana posiadłość pozwoliła mu w pełni skupić się na działalności literackiej.
Do jego najważniejszych dzieł zaliczyć należy:
1. Księgę Epod,
2. Satyry (Księga I i II),
3. Ody,
4. Pieśni,
5. Listy.
Z tym wybitnym poetą kojarzyć trzeba odę pochodzącą z trzeciej części Pieśni jego autorstwa. Oda Do Muzy Melpomeny często dziś określana jest słowami exegi monumentum, które oznaczają dosłownie: wybudowałem sobie pomnik. W utworze tym motyw exegi monumentum nawiązuje do twórczości poety, który dzięki swoim dziełom, osiągnął nieśmiertelność.
Ciekawostki o Horacym
-Ojciec Horacego był tak zwanym wyzwoleńcem, czyli osobą, której status zmienił się z niewolnika w obywatela. Był sojusznikiem republikanów, który po zamordowaniu Cezara służył pod dowództwem Brutusa, przeciwko Augustowi. Z powodu opowiedzenia się jednak po niewłaściwej stronie, jego rodzinie karnie skonfiskowano ziemie.
-Był w dość zażyłej relacji z równie popularnym Owidiuszem.
-W swym życiu prezentował przede wszystkim umiarkowanie. Horacy nie uległ żadnej ze szkół filozoficznych, nie należał ani do epikurejczyków, ani też do cyników, sceptyków lub stoików. Z biegiem lat był skłonny przyznać rację światopoglądowi stoickiemu. Horacy to dziś w kręgu tradycji europejskiej sławny piewca cnót obywatelskich.
-Był wielbicielem piękna świata i uroków życia. Głosił chwałę rzymskich cnót, chociaż przeszedł skomplikowaną drogę życiową.
Cytaty Horacego
- „W zestawieniu z zyskiem nie ma znaczenia szczery charakter ubogiego.”
- „Szczęśliwy, kto z dala od kłopotów (…) uprawia własnymi wołami ojcowską rolę.”
- „Jeśli masz zdrów żołądek i lędźwie, i nogi, To i cóż ci dać mogą by skarby królewskie?”
- „Niebo, a nie duszę zmieniają ci, co żeglują po morzach.”-
„Nie bądź jak wierny tłumacz, nie staraj się przekładać słowo w słowo.”
-„Kocioł garnkowi przygania, a sam smoli.”
-„Korzystaj z dnia. Jutro jeszcze dniem nie jest.”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz